December 23, 2024, Monday, 357

Z Ptaki

pliszka siwa Motacilla alba

Pliszka siwa
Pliszka siwa to nieduży ptak o szczupłym ciele i bardzo długim ogonie. Osobniki dorosłe są ubarwione czarno, szarawo i biało. Samiec w szacie godowej czarny ma wierzch głowy oraz kark nie łączący się z czarnym podgardlem, górna część piersi także jest czarna. Jego czoło, policzki, boki szyi i spód ciała są czystobiałe. Skrzydła są ciemnołupkowe, z jasnymi paskami utworzonymi przez jasne obrzeżenia lotek i pokryw. Ogon samca jest czarny, biało obwiedziony. Samica jest w terenie stosunkowo trudna do odróżnienia od samca: ma mniej czerni na głowie i piersi, a jej czoło jest szare zamiast białego. W szacie spoczynkowej samiec jest podobny do samicy.

Pliszka siwa bytuje na terenach otwartych, nawet niezbyt rozległych. Jest rozpowszechniona w całym kraju. Często przebywa w pobliży siedzib ludzkich, a także nad brzegami rzek i jezior. Ptak ten bardzo charakterystycznie się porusza. Biega bardzo szybko, po czym przystaje i nieustannie kiwa swym długim ogonkiem. To zapewne stąd wzięło się powiedzenie że „ Każda pliszka swój ogonek chwali”. Pliszki nie należą do najlepszych śpiewaków, najczęściej można usłyszeć jej wabiący głos: „tsiwlik”, powtarzany w pewnych odstępach czasu. Swoje gniazdo pliszka siwa ukrywa w różnego rodzaju szczelinach i zakamarkach, takich jak stosy drewna czy zwaliska cegieł, czasem także pod okapem dachu oraz w różnego rodzaju wnękach w murze. Z myślą o tym gatunku opracowano skrzynkę lęgową , którą umieszcza się na ścianie budynku w osłoniętym miejscu. Pliszka żywi się bezkręgowcami, które zbiera na ziemi. Czasem, chociaż z różnym skutkiem, próbuje chwytać owady w locie. Ptak ten jest stosunkowo mało płochliwy i uważany za wiernego przyjaciela ogrodnika, ponieważ często towarzyszy mu w pracach w ogrodzie. W czasie przekopywanie grządek pliszki chętnie przeszukują glebę w poszukiwaniu dżdżownic.

Dla pliszek warto wywieszać specjalne budki lęgowe. Ponieważ ptak ten żeruje na ziemi, należy pilnować swego kota, gdyż bardzo dużo tych ptaków pada łupem właśnie kotów. Poidełko lub oczko wodne na pewno pomogą pliszkom przetrzymać gorące lato.



Pliszka siwa w kąpieli