December 24, 2024, Tuesday, 358

Z Ptaki

Przewidnik Terenowy – jak wybrać


Wiele osób pyta mnie jaka bym polecił książkę służącą do rozpoznawania ptaków. Odpowiedź na to pytanie wcale nie przychodzi łatwo. Przede wszystkim dlatego, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele pozycji poświęconych ptakom. Zwłaszcza są to tłumaczenia bogato ilustrowanej zdjęciami literatury zachodniej – wszelkiego rodzaju przewodniki kieszonkowe. Wbrew pozorom nie zawsze najlepsze...


Nie chcąc zrobić komuś kryptoreklamy, powiem tylko, że dobre są przewodniki po ptakach Europy (zarówno wydawnictwa polskie jak i zagraniczne tłumaczone na język polski oraz te po angielsku), w których tablice z ptakami są malowane. Na początek odradzałbym kupowanie przewodników ze zdjęciami. Może się to wydawać dziwne, ale fotografia, mimo że szczegółowa, oddaje nam cechy tylko jednego osobnika, jednego z całej populacji, wraz z jego zaletami, ale i wadami. Natomiast namalowany obraz prezentuje ptaka wraz z zespołem cech charakterystycznych dla całego gatunku, dużo bardziej przydatnych podczas oznaczania żywego ptaka w terenie. Jeśli mamy mało zasobny portfel to książek o ptakach można szukać w antykwariatach, często można tam dostać naprawdę dobre atlasy za przysłowiowe grosze.


Kiedy już kupimy atlas ptaków trzeba przyjąć do wiadomości, że po lornetce jest to narzędzie numer dwa dla obserwatora, które także zabieramy ze sobą w teren. Dlatego nasz atlas musimy odpowiednio przystosować. Najważniejszą czynnością będzie zabezpieczenie oryginalnej okładki przez obłożenie jej nieprzemakalnym materiałem na przykład grubą folią. Może się to kojarzyć latami spędzonymi w szkole podstawowej i z podręcznikami, ale nie ma lepszego zabezpieczenia książki terenowej przed zniszczeniem, tym bardziej, że każdy atlas terenowy, o ile wykorzystywany, będzie się niszczył. Obserwator może tylko zmniejszyć to zniszczenie poprzez odpowiednie obchodzenie się z książką.

Zasady dobrego korzystania z atlasu do oznaczania ptaków by służył wiele sezonów:

  • Zabezpieczaj książkę przed wodą – nie otwieraj na deszczu, a kiedy pada trzymaj w plecaku w worku foliowym
  • Przeglądaj książkę mając czyste ręce


I trochę z innej beczki – Kiedy widzisz ptaka i nie wiesz co to jest to najpierw dobrze mu się przyjrzyj, zapamiętaj jakie są jego cechy charakterystyczne (im więcej tym lepiej), a nawet, jeśli masz taką możliwość zrób mu zdjęcie, dopiero potem zaglądaj do atlasu i oznaczaj go na podstawie informacji, które pamiętasz. W ten sposób unika się błędu polegającego na stracie czasu na szukanie w atlasie kosztem obserwacji, która może nawet być tą życiową…


<< COFNIJ >>