November 19, 2024, Tuesday, 323

Z Ptaki

(Różnice między wersjami)
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 
<h2 style="margin:0; background:#AACC55; font-size:150%; font-weight:bold; border:1px solid #669966; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em; color:#000;">mazurek ''Passer montanus''</h2>
 
<h2 style="margin:0; background:#AACC55; font-size:150%; font-weight:bold; border:1px solid #669966; text-align:left; color:#000; padding:0.2em 0.4em; color:#000;">mazurek ''Passer montanus''</h2>
  
===Tu nie ma jeszcze opisu, ale zapraszamy do obejrzenia zdjęć.===
 
  
[[Image:PASMON01.jpg|left|300px]]
+
[[Image:JPT101.jpg|alt=mazurek Passer montanus|left|300px]]Mazurek to ptak nieco mniejszy od swego kuzyna - wróbla. Głowa jego jest okrągła, dziób mały, ma stosunkowo krótkie skrzydła i ogon. U tego gatunku nie występuje dymorfizm płciowy,  zatem samiec i samica są dla obserwatora nieodróżnialne.
[[Image:PASMON02.jpg|left|300px]]
+
Dorosłe mazurki są szarobrązowe, mają kasztanowobrązowy wierzch głowy i kark oraz  czarną plamę na jasnych policzkach – i to są cechy odróżniające go od wróbla. Młode od dorosłych można rozpoznać po żółtych zajadach.
[[Image:PASMON03.jpg|left|300px]]
+
Mazurek zamieszkuje obszary parkowe i zadrzewienia w okolicy pól uprawnych.  Miejscami, w których na pewno można go spotkać,  są pola z dużymi stogami słomy. Jeśli w pobliżu takiego stogu będą gęste krzaki, dające schronienie, możemy być prawie pewni, że będą tam też mazurki. Zimą mazurek formuje koczujące stada,  często wraz z wróblami, dzwońcami czy trznadlami.
[[Image:PASMON04.jpg|left|300px]]
+
 
 +
Mazurek zakłada gniazda w dziuplach, w otworach w murach,  w różnego rodzaju szczelinach. Chętnie zasiedla skrzynki lęgowe  A1 z otworem  o  średnicy 33 mm. Preferuje budki zawieszone dość wysoko, przynajmniej 2-3m nad ziemią. W budkach zawieszonych niżej gniazduje niechętnie.
 +
Gniazdo tego ptaka, zbudowane z  korzonków i źdźbeł trawy, jest bardzo obficie wyścielone piórami; wyściółka często dochodzi do otworu wlotowego dziupli lub skrzynki lęgowej. Samica składa w nim 4-6 szarawobrązowawych, silnie nakrapianych jaj.
 +
 
 +
Pokarm mazurka stanowią nasiona i drobne bezkręgowce,  które zdobywa zarówno na ziemi, jak i wśród roślinności. Ptaki te chętnie korzystają z dokarmiania. Lubią słonecznik i  proso, czasem interesują je także kule tłuszczowe, tzw. „Ptasie puzy”.
 +
 
 +
Budka lęgowa: A1 - jak dla bogatki
 +
Karma zimą: słonecznik, proso, kasze, drobne zboża, poślad, kule tłuszczowe
 +
Latem poidełko.
 +
 +
 
 +
 
 +
 
 +
<gallery>
 +
Image:PASMON02.jpg
 +
Image:PASMON03.jpg
 +
Image:PASMON04.jpg
 +
image:PASMON01.jpg
 +
image:JPT100.jpg
 +
image:ARO14.jpg|'''stadko mazurków w karmniku'''
 +
image:JPT210.jpg
 +
image:JPT208.jpg
 +
</gallery>

Aktualna wersja na dzień 20:30, 27 lis 2010

mazurek Passer montanus


mazurek Passer montanus
Mazurek to ptak nieco mniejszy od swego kuzyna - wróbla. Głowa jego jest okrągła, dziób mały, ma stosunkowo krótkie skrzydła i ogon. U tego gatunku nie występuje dymorfizm płciowy, zatem samiec i samica są dla obserwatora nieodróżnialne.

Dorosłe mazurki są szarobrązowe, mają kasztanowobrązowy wierzch głowy i kark oraz czarną plamę na jasnych policzkach – i to są cechy odróżniające go od wróbla. Młode od dorosłych można rozpoznać po żółtych zajadach. Mazurek zamieszkuje obszary parkowe i zadrzewienia w okolicy pól uprawnych. Miejscami, w których na pewno można go spotkać, są pola z dużymi stogami słomy. Jeśli w pobliżu takiego stogu będą gęste krzaki, dające schronienie, możemy być prawie pewni, że będą tam też mazurki. Zimą mazurek formuje koczujące stada, często wraz z wróblami, dzwońcami czy trznadlami.

Mazurek zakłada gniazda w dziuplach, w otworach w murach, w różnego rodzaju szczelinach. Chętnie zasiedla skrzynki lęgowe A1 z otworem o średnicy 33 mm. Preferuje budki zawieszone dość wysoko, przynajmniej 2-3m nad ziemią. W budkach zawieszonych niżej gniazduje niechętnie. Gniazdo tego ptaka, zbudowane z korzonków i źdźbeł trawy, jest bardzo obficie wyścielone piórami; wyściółka często dochodzi do otworu wlotowego dziupli lub skrzynki lęgowej. Samica składa w nim 4-6 szarawobrązowawych, silnie nakrapianych jaj.

Pokarm mazurka stanowią nasiona i drobne bezkręgowce, które zdobywa zarówno na ziemi, jak i wśród roślinności. Ptaki te chętnie korzystają z dokarmiania. Lubią słonecznik i proso, czasem interesują je także kule tłuszczowe, tzw. „Ptasie puzy”.

Budka lęgowa: A1 - jak dla bogatki Karma zimą: słonecznik, proso, kasze, drobne zboża, poślad, kule tłuszczowe Latem poidełko.