September 26, 2020, Saturday, 269

Z Ptaki

Wersja Tramal (dyskusja | edycje) z dnia 22:50, 3 sty 2010

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Fotografowanie ptaków przy karmniku


Zimowe dokarmianie ptaków daje niepowtarzalną okazję zbliżenia się do tych wspaniałych zwierząt. Niewątpliwie jest to dobra okazja, kiedy możemy je fotografować czy nawet filmować, i to właściwie na własnym podwórku.
Do fotografii i przyrody polecam sprzęt cyfrowy. Nie musi to być lustrzanka, dla własnych potrzeb wystarczy aparat kompaktowy z zoomem optycznym przynajmniej 12x. Oprócz tego potrzebne będzie nam odpowiednie schronienie, bowiem ptaki, jak wiadomo, są niesłychanie płochliwe. Schronienie musi spełniać kilka zadań. Po pierwsze, ma uczynić nas niewidocznymi dla ptaków; po drugie, musi zapewnić fotografującemu ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi: wiatrem śniegiem czy deszczem.
Ukrycie należy zbudować kilka metrów od karmnika lub innego miejsca, gdzie najchętniej przesiadują ptaki, które chcą z karmnika skorzystać. Przed budową dobrze jest rozeznać się w terenie oraz w tym, jakim oświetleniem będziemy dysponować w danej chwili; żeby się nie okazało, że fotografujemy ptaki pod światło i, tak naprawdę, budując naszą kryjówkę, straciliśmy tylko czas.
Najlepsze informacje dotyczące fotografowania ptaków można znaleźć na stronie: www.fotoprzyroda.pl