January 11, 2025, Saturday, 10

Z Ptaki

Dlaczego warto mieć ptaki w ogrodzie ?


Powodów jest na pewno kilka. Pierwszym z nich są względy estetyczne. Ptaki dostarczają nam to, czego nie może zapewnić żadna roślina – ruch i pełnię życia. Wprowadzają do naszego poukładanego świata element przyrody dzikiej i nieokiełznane. Wypełniają go śpiewem, którego nie jest w stanie zastąpić żadna inna muzyka. Dają nam niepowtarzalną możliwość obserwacji bogactwa swoich zachowań. Jeśli chodzi o to ostatnie, na pewno jest na co popatrzeć, ponieważ, tak jak w przypadku innych żywych istot, w tym także ludzi, różne osobniki ptaków mogą się inaczej zachowywać. Na podstawie własnych obserwacji mogę powiedzieć, że tak pospolity ptak, jak wróbel, za każdym razem potrafi przyciągnąć moją uwagę, chociaż ptakami, mimo młodego wieku, interesuję się już ponad dwadzieścia lat.


Gąsienice to ulubiony pokarm sikorek
Gąsienice to ulubiony pokarm sikorek.
Kolejnym i chyba najbardziej praktycznym, wymiernym wartościowo powodem jest pomoc w zwalczaniu szkodliwych owadów. Ptaki to nic innego jak inteligentny, naturalny sposób zwalczania szkodników; sposób, który w tym sensie przewyższa skuteczność substancji chemicznych, że szkodnika dojrzy wszędzie.

Pozornie może się wydawać, że np. taka sikorka, ptaszek ważący zaledwie około 18 gram, nie jest w stanie oczyścić naszych drzew owocowych ze szkodników. Prawda jest jednak taka, że aby ten mały ptaszek mógł funkcjonować, musi zjadać naprawdę sporo owadów. Z reguły dzienna masa zjadanego pokarmu przez bogatkę jest około półtora razy większa niż masa samego ptaka. Gdyby to przemnożyć przez 365 dni, okaże się, że jedna bogatka jest w stanie zjeść średnio około 10 kg szkodników w ciągu jednego roku, a dodajmy, że te obliczenia dotyczą ptaka, który jadłby dość mało, bowiem w dogodnych warunkach bogatka zjada dwa i pół razy więcej owadów niż sama waży (Szokalski i Wojtatowicz 1989 za Dimitrjew 1984). Rozważmy jeszcze przypadek, kiedy w naszym ogrodzie mamy skrzynkę lęgową, zamieszkałą przez całą rodzinę bogatek, tj. parę ptaków dorosłych i około 9 młodych ( sikory mogą mieć od 7-15 młodych w jednym lęgu a w ciągu roku z reguły odbywają dwa lęgi, czyli razem nawet około 14 – 30 młodych!). Okaże się wówczas, że sikorki mieszkające w naszym ogrodzie uwolnią nasze drzewa z około 75 kilogramów szkodników w ciągu roku (Szokalski i Wojtatowicz 1989) ! Jest to masa średniego wzrostu człowieka co doskonale obrazuje jak skuteczne w zwalczaniu szkodników są sikory, ale przecież nie tylko one. Świetnie szkodniki zwalczają także inne ptaki na przykład nie zawsze lubiane szpaki, które robią prawdziwy pogrom pędraków (larwy chrabąszczy) i wielu innych szkodników zbyt dużych dla sikor.

Sikora bogatka
Najwięcej szkodników ptaki zjadają w okresie lęgowym ponieważ muszą dostarczać wysokobiałkowy pokarm pisklętom. Dotyczy to ptaków owadożernych jak i ziarnojadów (dzwońce, trznadle). W tym okresie ptaki wielokrotnie kursują z pokarmem między gniazdem o ogrodem. Niektóre, na przykład wspomniane bogatki, odwiedzają swe pociechy do 600 razy w ciągu jednego dnia, każdorazowo dostarczając im pokarm. To kolejny powód aby zaprosić ptaki do ogrodu – zobaczyć jak bardzo są pracowite a przy tym jak bardzo są opiekuńcze. Oto cechy, których możemy się od nich uczyć.


To wszystko wskazuje na to że warto zaprosić ptaki do bytowania lub nawet do zakładania gniazd w naszych ogrodach. Wskazówki to zrobić dowiesz się w naszym serwisie. A kiedy Ci się już uda będziesz mieć pewność, że umiesz żyć w przyrodą w harmoni.