January 12, 2025, Sunday, 11

Z Ptaki

(Różnice między wersjami)
Linia 14: Linia 14:
  
  
 
---------
 
 
<gallery>
 
<gallery>
 
Image:PARMAJ02.jpg|''Parus major''  '''bogatka''', samiec  
 
Image:PARMAJ02.jpg|''Parus major''  '''bogatka''', samiec  

Wersja z 15:59, 11 lis 2009

bogatka Parus major


Samiec bogatki
Bogatka jest ptakiem nieco mniejszym od wróbla. Charakteryzuje się czarną główką z białymi policzkami; jej grzbiet jest zielonkawo-szary, a brzuch żółty z czarną, pionową pręgą biegnącą przez środek. Pręga ta jest bardzo wyraźna i szeroka u samca, natomiast u samicy jest cienka i mniej skontrastowana.

Bogatka jest najbardziej znanym i rozpowszechnionym gościem naszych ogrodów. Jest typowym dziuplakiem i bardzo chętnie korzysta z budek lęgowych typu A1, o średnicy otworu 33 mm. Skrzynka dla bogatek może być zawieszona już na wysokości 1,5 metra, o ile mamy pewność, że nie zostanie zniszczona przez wandali (na tej wysokości wieszamy ją wtedy, kiedy nasz ogród jest dobrze ogrodzony). Ptak ten to także bardzo częsty gość naszych karmników. Bardzo chętnie żeruje na niesolonej słoninie, kulach tłuszczowych czy orzechach. Najchętniej zjadanym przez niego pokarmem, który można podawać bogatkom, są nasiona słonecznika pastewnego (drobne, czarne nasiona). Bogatki budują swoje gniazdo z mchu zmieszanego z piórami i sierścią różnych zwierząt. Jajeczka w liczbie od 5-15 wysiadywane są przez 14 dni. Młodymi opiekują się oboje rodzice. Rodzina bogatek w okresie lęgowym to najlepszy sprzymierzeniec każdego ogrodnika czy posiadacza działki. W ciągu jednego dnia odwiedzający młode rodzice przynoszą im pokarm 300-650 razy. Szacuje się, że w ciągu jednego sezonu ptaki te, pochodzące z jednego tylko gniazda (dorosłe i potomstwo) zjadają do 75kg szkodników (larw i jajeczek); gdyby wynik ten odnieść do człowieka, znaczyłoby to mniej więcej tyle, że jedna rodzina musiałaby w ciągu roku zjeść aż 39 ton pożywienia! To chyba niezły wynik, zważywszy na to, że jedna sikorka waży średnio około 15g. Oprócz zasiedlania dziupli i budek lęgowych zdarza się bogatkom budować gniazda w słupkach ogrodzeniowych, do których dostają się od góry. Niestety, często takie miejsce staje się śmiertelną pułapka dla piskląt, a czasem także dla ptaków dorosłych. W czasie deszczów nieosłonięte od góry gniazdo jest zalewane i młode giną z zimna albo po prostu się topią. Z kolei podczas upałów ptaki mogą przegrzać się na śmierć od bardzo nagrzanego metalu. Dlatego warto przed okresem lęgowym pozatykać wszystkie słupki ogrodzeniowe, tak by ptaki nie mogły w nich wić swoich gniazd. W zamian za to można im powiesić skrzynkę lęgową, która na pewno zabezpieczy je przed wspomnianymi wyżej niebezpieczeństwami.


Skrzynka lęgowa: A1, średnica otworu 33mm Pokarm w karmniku: słonecznik, niesolona słonina, kule tłuszczowe, nasiona konopi


  • bogatka - głos zaniepokojenia